Szybkie pytanie
Imię
E-mail
Wiadomości
Przepisz poniższy kod
Nadzieja
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Co warto zobaczyć w Karpaczu?

Karpacz to słynna górska miejscowość, do której z roku na rok przyjeżdża coraz więcej turystów. Słynie ona przede wszystkim z położenia u podnóża gór, ale warto wiedzieć, że znajdują się tu także różne inne atrakcje.

Szczególnie warto wybrać się do Muzeum Sportu i Turystyki, które zostało założone już w 1974 roku. Jego dyrektorem jest Zbigniew Kulik. Znajdują się tu przede wszystkim eksponaty związane ze sportem, turystyką oraz ochroną przyrody w Karkonoszach. Są to między innymi różnego rodzaju sprzęty, medale, fotografie, znaczki, czasopisma, plakaty, akcesoria przydatne podróżnikom, sportowcom itp. Warto wiedzieć, że niegdyś muzeum to należało do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a dopiero od 2003 roku jest instytucją kultury dolnośląskiego samorządu.

Muzeum dzieli się na trzy główne działy. Pierwszy z nich to: Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach ze szczególnym uwzględnieniem turystyki polskiej. Ekspozycja ukazuje przede wszystkim historię “zdobywania gór”. W oczy rzuca się także ceramiczna rzeźba Rzepióra, zwanego też Duchem Gór. Turyści mają również okazję zobaczyć, jakiego sprzętu dawniej używano w turystyce, poczytać wpisy do starych ksiąg pamiątkowych, podziwiać Księgę Śnieżki itd. Bardzo podobne wrażenia po pobycie towarzyszyły nam po wizycie w Jurze [➞http://www.przeciwpoetom.pl/jaskinie-i-ostance-jury-krakowsko-czestochowskiej-784/].

Kolejna ekspozycja nazwana została: Rozwój sportów zimowych w Karkonoszach. Wśród nich króluje przede wszystkim saneczkarstwo. Warto wiedzieć, że po II wojnie światowej to właśnie Karpacz był centrum sportu saneczkowego oraz bobslejowego w kraju. Poza tym w górach tych organizuje się wiele sportowych zawodów, m.in. narciarskich rajdów. Prężnie działają również alpiniści. W tej części podziwiać można przede wszystkim rozmaite trofea, medale itp oraz sprzęt sportowy i różne pamiątki związane ze sportowcami i działaczami.

Trzecią częścią jest Ochrona przyrody. Znajdują się tu różne unikalne eksponaty, a także alpinarium, które otacza muzeum. Zbiór ten prezentuje wyjątkowe środowisko Karkonoszy [➞https://pl.wikipedia.org/wiki/Karkonosze]. Turyści mogą zapoznać się z florą i fauną, a także wiele dowiedzieć się o klimacie oraz geologii tego regionu.

Jak widać w Karpaczu nikt nie będzie się nudził. Warto przyjechać tu na dłuższy czas. W mieście funkcjonuje świetna baza noclegowa [], a noclegi Karpacz oferuje na bardzo wysokim poziomie i w przyzwoitych cenach. Z pewnością każdy będzie zadowolony z takich wakacji.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Hej jestem Jola mieszkam w Warszawie. Jestem zapaloną podróżniczką lubiącą poezję:). Cieszę się, że odwiedzacie mojego bloga. Jest on stworzony po to, by przedstawić Wam ciekawe miejscowości turystyczne na terenie naszego kraju. Serdecznie zapraszam do częstego odwiedzania i czytania. Pozostawcie po sobie ślad w postaci komentarza.

Posty Nowości!!!