Szybkie pytanie
Imię
E-mail
Wiadomości
Przepisz poniższy kod
Nadzieja
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Historia Katowic – w skrócie

Katowice to miasto położone w województwie śląskim, którego jest stolicą. Obejmuje obszar 164,64 km², który zamieszkuje 301 834 osób. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XVI wieku, a prawa miejskie zostały mu nadane w 1865 roku. Kojarzone jest ono przede wszystkim ze swoją działalnością gospodarczą, ale posiada także inne atrakcje. Choć o samych Katowicach mówiło się dość późno, to pogłoski o jego najstarszych dzielnicach sięgają dawniejszych czasów. Wszystko to za sprawą ich działalności rolniczej, funkcjonujących kuźni oraz klasztoru Bożogrobców. Rozwój Katowic ściśle łączył się z uruchomieniem na tym terenie kolei, która połączyła miejscowość z innymi, także tymi europejskimi. Podczas panowania pruskiego w mieście rozwinął się przemysł hutniczy i kopalniany, a skutkowało to powstaniem takich instytucji jak: Górnośląska Konwencja Węglowa, Górnośląski Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych, gwarectwo węglowe, Państwowa Dyrekcja Poczty, Sąd Okręgowy, a także Dyrekcja Prusko-Królewskich Kolei Państwowych. Katowice nie straciły na siejącej zniszczenia I wojnie światowej, wręcz przeciwnie – dzięki charakterowi hutniczemu jeszcze na niej zyskały. Po przeprowadzeniu trzech powstań śląskich miasto zostało przywrócone Polsce. W dwudziestoleciu międzywojennym miasto prężnie się rozwijało, nawiązując kontakty handlowe z zagranicznymi partnerami. Rosła także liczba mieszkańców, w tym także Żydów, których było tu ponad osiem tysięcy. W skutek wybuchu II wojny światowej Polska znowu utraciła Katowice na rzecz Rzeszy, a nowe władze wysiedliły ludność Żydowską, a także starały się wyeliminować polskość. Po roku 1945 miasto zostało ponownie włączone w granice państwa Polskiego i od tego czasu stale się rozwija, będąc jednym z największych i najprężniej działających ośrodków gospodarczych w kraju. Podobno należy chociaż raz w życiu odwiedzić Katowice, podobnie jak "Warszawę".

Mimo burzliwych lat i zniszczeń w Katowicach zachowało się sporo zabytków, które mimo tego, iż nie są specjalnie stare, to z pewnością zasługują na uwagę. W mieście funkcjonują również muzea, w których przedstawiona jest historia miasta i regionu. Niewątpliwie warto się z nią zapoznać i skorzystać z innych atrakcji, jakie oferuje miasto. By tego dokonać warto zarezerwować miejsce noclegowe. Można to zrobić za pośrednictwem internetu wpisując w wyszukiwarkę hasło: "noclegi Katowice" lub przeszukać bazę noclegową proponowaną w przewodnikach Meteora. Znajdują się tam informacje na temat hoteli, hosteli, pensjonatów, apartamentów, prywatnych kwater, a także pola kempingowego.

2 komentarze to “Historia Katowic – w skrócie”

  • Furi:

    Ciekawe te Katowice, warte odwiedzenia. Jak będę w pobliżu miała nocleg, to na pewno zajrzę 🙂

  • elizaa1:

    Ja byłam ostatnio i jestem zadowolona z noclegu w Katowicach, a miasto bardzo się zmieniło i jest tam co zwiedzać, także polecam!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Hej jestem Jola mieszkam w Warszawie. Jestem zapaloną podróżniczką lubiącą poezję:). Cieszę się, że odwiedzacie mojego bloga. Jest on stworzony po to, by przedstawić Wam ciekawe miejscowości turystyczne na terenie naszego kraju. Serdecznie zapraszam do częstego odwiedzania i czytania. Pozostawcie po sobie ślad w postaci komentarza.

Posty Nowości!!!