Szybkie pytanie
Imię
E-mail
Wiadomości
Przepisz poniższy kod
Nadzieja
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Jaskinie i ostańce Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce bogate w walory turystyczne, a jej niepowtarzalne ukształtowanie sprawia, że odwiedza ją tysiące osób. Zamki, ruiny zamków, jaskinie, pustynia, góry to tylko część niepowtarzalnego klimatu, z jakim można się zapoznać zwiedzając Jurę. Rozciąga się ona na północ od Krakowa, aż po Częstochowę i jest jedynym takim obszarem w Polsce. Do ciekawych miejsc należy zaliczyć park krajobrazowy Dolinki Krakowskie, w którym to znajduje się Jaskinia Wierzchowska Górna, będąca największą jaskinią Jury i pierwszą jaskinią udostępnioną dla turystów na obszarze Europy. Jaskinia została udostępniona na zwiedzanie w XIX wieku, a jej długość wynosi aż tysiąc metrów i prowadzi do Sali Człowieka Pierwotnego. Idąc jaskinią, można podziwiać pogłębiające się formy krasowe i hibernujące nietoperze. Jaskinię można zwiedzać przez cały rok, czas jej zwiedzania to zwykle godzina, jaskinie zwiedza się z przewodnikiem, a trasa jest oświetlona.

Wart zobaczenia jest też ostaniec wapienny nazywany Maczugą Herkulesa ze względu na swój kształt, znajduje się on w Ojcowskim Parku Narodowym wznosi się na 25 metrów i jest jednym z ważnych symboli Jury. Z Maczugą wiąże się legenda, z którą warto się zapoznać. W pobliżu, w Dolinie Prądnika, również na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się dwa podobne ostańce Rękawica oraz Igła Deotymy, które podobnie jak Maczuga nie są udostępnione do wspinaczki górskiej, jednak mimo to można tam spotkać amatorów, którzy wspinają się nielegalnie. Igła Deotymy ma kształt smukłej iglicy i jest trochę mniejsza od Maczugi Herkulesa, Rękawica z kolei przypomina ludzką dłoń, wznosi się w masywie Góry Koronnej, przy zielonym szlaku, a jej wysokość wynosi nieco ponad 85 metrów.

Podobnym obiektem jest Skała Miłości w Mstowie; ze skałą wiąże się ciekawa legenda, z której to też wzięła się nazwa skały. Według legendy ostaniec ten jest parą kochanków, których przeklęła matka dziewczyny. Skała znajduje się przy ulicy Wyzwolenia w Mstowie w wojewódzkie śląskim, na wschód od Częstochowy, na terenie Jury.

Niepowtarzalny krajobraz, bardzo ciekawe atrakcje, jaskinie, to wszystko można zobaczyć w Jurze. Żaden region Polski nie dorównuje jej zróżnicowaniem. Wszystko to uzupełnia dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz szeroka baza noclegowa (pod hasłem: noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska). Głównie obiekty noclegowe znajdują się w Krakowie, jednak w każdym miejscu Jury można natknąć się na hoteliki i pensjonaty, wymarzone miejsce na spędzenie urlopu.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Hej jestem Jola mieszkam w Warszawie. Jestem zapaloną podróżniczką lubiącą poezję:). Cieszę się, że odwiedzacie mojego bloga. Jest on stworzony po to, by przedstawić Wam ciekawe miejscowości turystyczne na terenie naszego kraju. Serdecznie zapraszam do częstego odwiedzania i czytania. Pozostawcie po sobie ślad w postaci komentarza.

Posty Nowości!!!