Szybkie pytanie
Imię
E-mail
Wiadomości
Przepisz poniższy kod
Nadzieja
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Licheń – od niepozornej wioski do miejsca kultu

Licheń Stary jako miejsce kultu posiada bardzo bogatą tradycję. Z rozwojem czci wizerunku Matki Bożej wiążą się interesujące przekazy i oficjalnie potwierdzone informacje. Warto zapoznać się z historią licheńskiego sanktuarium i dowiedzieć się, dlaczego to właśnie ta niewielka miejscowość stała się znanym ośrodkiem pielgrzymkowym Polaków.

Korzenie kultu Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej sięgają lat 50. XIX wieku, kiedy to, jak wierzą mieszkańcy, pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża. W serii objawień miała ponoć prosić o praktykowanie nawrócenia i modlitwę. Jednym z życzeń Maryi było znalezienie nowego miejsca dla otaczanego czcią obrazka. Do tej pory znajdował się on bowiem w skromnej kapliczce nadrzewnej. Początkowo mieszkańcy zignorowali opowiadania pasterza. O autentyczności jego słów przekonali się dopiero podczas fali epidemii, która stopniowo dziesiątkowała pobliskie wioski. Wtedy to ostrzeżenia przekazane Sikatce w objawieniach okazały się prorocze. Jak głoszą liczne przekazy, wielu spośród zbierających się na modlitwie przed obrazem wiernych zostało uzdrowionych z cholery. To właśnie te wydarzenia sprawiły, że cudowny wizerunek przeniesiono do świątyni. Odtąd wdzięczny za uwolnienie od choroby lud nieustannie czcił Maryję jako swoją wybawicielkę. W 1967 roku na obraz nałożono korony papieskie. Ceremonii przewodniczył prymas Polski, Stefan Wyszyński, a samo wydarzenie obchodzono niezwykle uroczyście.

Pielgrzymi przybywający do Lichenia Starego mogą zobaczyć słynący łaskami obraz w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Jest to największy obiekt sakralny w kraju. Wrażenie sprawiają zarówno imponujące wymiary budowli, jak i misterne wykonanie, dbałość o detale czy wymowna symbolika poszczególnych elementów architektonicznych. Świątynia może się również poszczycić ogromnymi organami piszczałkowymi, jakich próżno szukać w innych kościołach Polski. Warto skorzystać z możliwości spojrzenia na okolicę z punktów widokowych znajdujących się na wieży. Rozpościera się z nich szeroka panorama Lichenia oraz sąsiadujących z nim miejscowości.

Noclegi w Licheniu są dostępne przez cały rok. Wolne pokoje oferują zarówno obiekty o charakterze pensjonatów, jak i właściciele domów prywatnych. Znaczącym atutem zakwaterowania w miejscowości są dobre ceny noclegów.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Hej jestem Jola mieszkam w Warszawie. Jestem zapaloną podróżniczką lubiącą poezję:). Cieszę się, że odwiedzacie mojego bloga. Jest on stworzony po to, by przedstawić Wam ciekawe miejscowości turystyczne na terenie naszego kraju. Serdecznie zapraszam do częstego odwiedzania i czytania. Pozostawcie po sobie ślad w postaci komentarza.

Posty Nowości!!!