Szybkie pytanie
Imię
E-mail
Wiadomości
Przepisz poniższy kod
Nadzieja
Marzec 2018
P W Ś C P S N
« Mar    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Mnogość kaliskich zabytków

Ponad tysiącletnia historia miasta. Nie trudno więc domyślić się, że jest tu po co przyjechać, jeżeli chcemy zobaczyć interesujące zabytki. Przechadzając się po mieście, mamy tu swego rodzaju lekcję historii. Przebijamy się przez okresy życia miasta od wczesnego średniowiecza aż po dziś. Wachlarz miejsc noclegowych () jest w dużej części pozostałością po długiej i burzliwej historii, ponieważ część oferty noclegów w Kaliszu wraz z hotelami, pensjonatami to miejsca, które można uznać lub są już uznane za zabytek.

Jeżeli chodzi o ogólną architekturę, to też jest ona nieco podzielona. W latach dwudziestych XX wieku odbudowano centralną część kaliskiego śródmieścia, który w całości praktycznie został zniszczony na początku I wojny światowej w 1914 roku. Odbudowie został poddany Nowy Rynek, wzniesiono nowy ratusz, który nawiasem mówiąc w mieście powstał po raz trzeci. Tym razem w czysto renesansowej formie i z charakterystyczną wysoką wieżą. Główny rynek to kamienice bogate w płaskorzeźby z wizerunkami osób, które zasłynęły czymś dla Kalisza, między innymi Adama Asnyka czy Marii Dąbrowskiej.

Warto również zwrócić uwagę na klasztor franciszkanów, który powstał w XIII wieku z inicjatywy księcia Bolesława Pobożnego. Jest również katedra św. Mikołaja. Ciekawym obiektem są pozostałości po dawnych murach obronnych miasta wraz z bramą o nazwie Dorotka. Skąd ta nazwa? Było tu niegdyś więzienie dla kobiet, które uprawiały prostytucję. Z drugiej strony mamy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, który powstał na początku XVII wieku. Dalej mamy centrum jezuickie, które w XIX wieku zostało przebudowane na budynek administracyjny, a dziś znajduje się tam siedziba Starostwa Powiatowego. Jest jeszcze teatr i park miejski.

Niby wszystkie inne miasta mają to samo, jednak żadne inne nie miało tak wielu remontów, przeróbek i modernizacji. Ciężko sobie wyobrazić pierwotny kształt miasta. Atutem jednak jest sam układ ulic. Kiedyś projektowano je całkiem inaczej, w ogóle je projektowano. Dziś nie ma czegoś takiego jak zadbanie o układ przestrzenny. I już nie mowa tu o samym Kaliszu, ale również kilku innych polskich miejscowościach. Kiedyś miasto było całością, bryłą, którą tworzono tak, aby wszyscy mieli łatwą komunikację i rozkład był po prostu z sensem. Dziś niestety wygląda to nieco inaczej.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Hej jestem Jola mieszkam w Warszawie. Jestem zapaloną podróżniczką lubiącą poezję:). Cieszę się, że odwiedzacie mojego bloga. Jest on stworzony po to, by przedstawić Wam ciekawe miejscowości turystyczne na terenie naszego kraju. Serdecznie zapraszam do częstego odwiedzania i czytania. Pozostawcie po sobie ślad w postaci komentarza.

Posty Nowości!!!