Szybkie pytanie
Imię
E-mail
Wiadomości
Przepisz poniższy kod
Nadzieja
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Najciekawsze miejsca w Koszalinie

Koszalin jest bardzo atrakcyjną turystycznie miejscowością w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków architektury i przyrody, a bliskość Morza Bałtyckiego gwarantuje udane wakacje każdemu turyście. W Koszalinie i okolicach jest duża baza noclegowa. Aby znaleźć w sezonie zakwaterowanie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: “noclegi Koszalin meteor”.

Zabytki

Najstarszą budowlą w Koszalinie jest katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która powstała w latach 1300-1333. Jest to okazała świątynia zbudowana z cegły, ze wspaniałą czterokondygnacyjną wieżą. Katedra posiada ostrołukowe okna ozdobione pięknymi witrażami, a w środku jest dwanaście kolumn, które podtrzymują główną nawę. W kościele znajdują się rzeźbione w drewnie figury świętych, zabytkowy krucyfiks gotycki oraz stare organy. Oprócz nabożeństw odbywają się w tym miejscu koncerty i festiwale organowe.

Kolejnym ciekawym zabytkiem Koszalina jest Dom Kata – najstarsza zachowana kamienica miasta. Dom Kata znajduje się przy częściowo zachowanych murach miejskich. Wejście znajduje się od zewnętrznej strony murów, gdyż mieszczanie uznawali fach kata za niezbędny, ale osoba wykonująca ten zawód nie była mile widziana w towarzystwie, można nawet powiedzieć, że była częściowo pozbawiona praw obywatelskich. Ostatni wyrok wykonany w Koszalinie przez kata odbył się w 1893 roku. Dom Kata obecnie służy za siedzibę Teatru Propozycji „ Dialog”.

Koszaliński amfiteatr

Amfiteatr imienia Ignacego Jana Paderewskiego powstał w 1973 roku, a twórcami projektu byli Marian Czerner i Andrzej Katzer. Amfiteatr zbudowano z myślą o miejscu, w którym w Koszalinie mógłby się odbywać Festiwal Chórów Polonijnych. Do 1975 roku budynek nie posiadał zadaszenia, a z jego budową wiąże się ciekawa opowieść. Konstruktorem dachu był profesor Jan Filipkowski, który przybył do Koszalina z końcem lat sześćdziesiątych, aby objąć katedrę naukową w Wyższej Szkole Inżynierskiej. Profesor zaprojektował zadaszenie dla amfiteatru, ale nie miał nawet nadziei, że kiedykolwiek jego projekt zostanie zrealizowany. Jednak w 1975 roku do Filipowskiego zgłosił się prezydent Koszalina z poleceniem, że dach ma zostać natychmiast zamontowany i musi być gotowy na ogólnopolskie dożynki, w których miał wziąć udział Edward Gierek. A więc nie wypadało, by tak ważna osoba w razie ewentualnych opadów zmokła. Dach powstał na czas, a w 1978 roku w Meksyku został uznany za jedną z najciekawszych konstrukcji na całym świecie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Hej jestem Jola mieszkam w Warszawie. Jestem zapaloną podróżniczką lubiącą poezję:). Cieszę się, że odwiedzacie mojego bloga. Jest on stworzony po to, by przedstawić Wam ciekawe miejscowości turystyczne na terenie naszego kraju. Serdecznie zapraszam do częstego odwiedzania i czytania. Pozostawcie po sobie ślad w postaci komentarza.

Posty Nowości!!!