Szybkie pytanie
Imię
E-mail
Wiadomości
Przepisz poniższy kod
Nadzieja
Marzec 2018
P W Ś C P S N
« Mar    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Zabytki i legendarne miejsca w Siedlcach

Po wspaniale spędzonym czasie w Rewalu nad Bałtykiem (http://przeciwpoetom.pl/rewalski-sen-o-baltyku-296/), czas przenieść się w głąb naszego kraju.  Siedlce leżą we wschodniej Polsce na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką. Prawa miejskie nabyły już w 1547 roku. Miasto posiada bogatą historię i kulturę, a zabytki architektury wzbudzą podziw nie jednego turysty. Jest tu również duża baza noclegowa (l), znakomicie przygotowana na potrzeby zwiedzających. Noclegi nożna zarezerwować dużo wcześniej, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Siedlce.

Co warto zobaczyć w Siedlcach? Z pewnością Zespół Pałacowy, który został zbudowany w 1730 roku przez Kazimierza Czartoryskiego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Czartoryski), na miejscu drewnianego dworu. W następnych stuleciach zamek był intensywnie przebudowywany. W latach 1779-1781 za sprawą Aleksandry Ogińskiej zyskał górną kondygnację, nową elewację frontową i dwa skrzydła poprzeczne, a w narożniku dziedzińca powstał portal sceniczny – miejsce wystawiania sztuk teatralnych. Od 1804 roku budynek stał się publiczny, a swoją siedzibę miały tu między innymi Władze Guberni, Kuria Biskupia, Gimnazjum Biskupie i niemiecki Wermacht. Podczas drugiej wojny zamek został spalony, a jego odbudowa nastąpiła w 1950 roku. W 1953 roku przed pałacem postawiono pomnik poświęcony poległym w walkach o wyzwolenie w latach1939-1945. Od 2006 w pałacu znajduje się Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Kolejnym punktem na mapie wycieczki po Siedlcach jest wspaniały Ratusz miejski, który został wybudowany w latach 1763-1766. Jest to budynek w stylu późnobarokowym, postawionym na planie Krzyża. Ratusz pełnił funkcje handlowe. W jego skrzydłach znajdowały się pomieszczenia sklepowe, a centralna część przeznaczona była na potrzeby administracyjne. Budynek częściowo zniszczony, został odbudowany w latach 1945-1952. Nazwa Ratusza potocznie zwanego Jackiem wiąże się z legendą o młodym kowalu. Kowal o tym imieniu posiadał podobno niebywałą siłę. Pewnego razu podczas przejażdżki duktem księżnej Aleksandry Ogińskiej, połamało się koło od jej karety. Młody kowal Jacek jedną ręką uniósł pochyloną karetę, zdjął połamane koło i włożył na jego miejsce sprawne. Księżna zachwycona nadludzką siłą kowala, zaproponowała mu pracę na dworze. Jacek przyjął pracę, ale po jakimś czasie nieumyślnie spowodował śmierć innego człowieka. Mieszkańcy żądali powieszenia kowala, ale księżna skazała go na wygnanie, a z tęsknoty kazała później na ratuszu umieścić rzeźbę atlasa, który jej przypominał mocarza Jacka.

3 komentarze to “Zabytki i legendarne miejsca w Siedlcach”

  • Wanda187:

    Piękna ta legenda 🙂 Lubię takie zabytki z duszą…

  • Nutruk:

    Tym bardziej nocleg w tym miejscu jest wspaniały, można udać się na wieczorny spacer.

  • Gabriela Mo.:

    Nie byłam w Siedlcach długo, bo tylko jakieś kilka godzin ale miałam okazję zwiedzić zespół pałacowy i polecam wam odwiedzić ten budynek

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Hej jestem Jola mieszkam w Warszawie. Jestem zapaloną podróżniczką lubiącą poezję:). Cieszę się, że odwiedzacie mojego bloga. Jest on stworzony po to, by przedstawić Wam ciekawe miejscowości turystyczne na terenie naszego kraju. Serdecznie zapraszam do częstego odwiedzania i czytania. Pozostawcie po sobie ślad w postaci komentarza.

Posty Nowości!!!